Nádraží Bubeneč
Bubeneč čp. 61, Goetheho 4
Pozdně klasicistní budova bubenečského nádraží byla postavena v letech 1847-1850. Architekt Antonín Jüngling při jejím návrhu využil typový projekt, podle kterého vznikaly i železniční stanice na trase olomoucko-pražské dráhy. Nejdříve existovala pouze střední patrová budova s nízkou stanovou střechou a dřevěná čekárna. V roce 1877 schválilo tehdejší ministerstvo obchodu rozšíření nádraží. Na obou stranách původní stavby s téměř čtvercovým půdorysem pak v roce 1899 vznikla nižší křídla, jejichž střechy se sbíhají na tesařsky zdobených trámech. Veranda nástupiště má dřevěnou konstrukci a je zdobená rytým a vyřezávaným ornamentem. Objekt je jediným dochovaným typem malé staniční budovy IV. třídy na trati bývalé Severní státní dráhy z Prahy do Podmokel. V roce 1994 proběhla oprava fasád, střechy a venkovních dlažeb. V době před ukončením provozu byla v budově dopravní kancelář, provozní místnosti, úzká vstupní chodba s přepážkou pokladny, čekárna, toalety a nádražní restaurace s výdejním okénkem do Goetheho ulice.
Historie pojmenování stanice:
- 1850-1942 Bubeneč (Bubenetsch)
- 1942-1945 Prag-Bubenetsch / Praha-Bubeneč
- od roku 1945 Praha-Bubeneč
Stanicí prochází dvoukolejná, elektrifikovaná trať č. 091 Praha-Masarykovo nádraží - Kralupy nad Vltavou. Před staniční budovou jsou čtyři koleje, všechny dopravní (průjezdné). Bývalé první nástupiště před staniční budovou je částečně kryté. Další dvě velmi úzká nástupiště byla nekrytá. Ve stanici není podchod. Dopravní provoz je řízen dálkově ze stanice Praha-Holešovice.
Nádraží v současnosti funguje jen jako výhybna pro křižování a předjíždění vlaků, jeho funkci pro osobní přepravu 29. srpna 2014 převzala nově vybudovaná zastávka Praha-Podbaba.