Festival CowParade
Švýcarský umělec Walter Knapp, autor CowParade, v prosinci roku 1996 požádal svého syna, výtvarníka Pascala Knappa, aby pro zamýšlenou výstavu umění vytvořil sochu krávy v životní velikosti, která měla sloužit jako trojrozměrné plátno pro umělce. Po pěti týdnech a mnoha úpravách vznikla první kráva, později nazvaná stojící. Následující rok Pascal navrhl ještě ležící a pasoucí se krávu.
První mezinárodní veřejná výstava umění CowParade proběhla v roce 1998 v Curychu a setkala se s velmi příznivých ohlasem odborníků i veřejnosti. Od té doby se konala už v mnoha světových metropolích. Skulptury ze skleněných vláken jsou vždy ozdobeny místními umělci a každá kráva se stává jedinečným dílem na hranici umění a reklamy. Náměty jsou často specifické pro místní kulturu a reálie. Krávy jsou rozmístěny po městě a po skončení výstavy jsou vydraženy a výtěžek je věnován na charitu.
V Praze se tato akce konala mezi 1. červnem a 30. září 2004. V jejím průběhu bylo v ulicích hlavního města vystaveno celkem 205 krav, z toho jedna také v Bubenči. Jednalo se o stojící krávu č. 72 s názvem Rudý kůň, která stála u fotbalového stadionu Sparty. Její autorkou byla Tereza Talichová a sponzorem společnost Eurotel Praha.
Po skončení výstavy do Bubenče zamířily dvě krávy. Z Hradčanského náměstí byla na zahradu praktické školy v Rooseveltově 169/8 přemístěna kráva č. 204 "CowComposition" od Radomíra Leszczynského. Od roku 2009 je možné příležitostně spatřit před restaurací na Vítězném náměstí 820/12 krávu č. 56 "Lost Navigation" od Miroslava Nováka, která byla umístěna u výstupu z metra na náměstí Republiky.
Zdroj:
- https://kravy.wz.cz/clanky_kravy.php
- https://www.zarohem.cz (fotografie)